بدون دیدگاه
آموزش فتوشاپ – گزینه Save for Web (قسمت دوم)

پس از آنکه مبحث رنگ ها در فتوشاپ را توضیح دادیم به قسمت بعدی برای گزینه Save for Web می رسیم و آن هم sRGB است.

گزینه Convert to sRGB عکس های ما را به فرمت sRGB تبدیل می کند تا در مانیتورها و دستگاه های دیجیتال خوش رنگ تر به نظر برسد.

گزینه بعد که Preview نام دارد, پیش نمایشی از آنچه قرار است به نمایش درآید را به ما نشان می دهد.

قسمت بعدی با نام metadata مربوط به اطلاعات جانبی است که به همراه تصویر ذخیره میشوند همانند حق کپی رایت، سازنده و مشخصات دیگر، نکته مهم این است که در طراحی صفحات وب هراندازه حجم تصاویر کمتر باشد سرعت بارگذاری سایت بیشتر می شود، پس با توجه به این موضوع نبود این اطلاعات اضافی(حق کپی رایت، سازنده و …) سودمند تر است. برای اینکه هیچ اطلاعات اضافی همراه با تصویر دخیره نشود، MetaData را روی none تنظیم کنید. بقیه گزینه ها مربوط به حق کپی رایت و اطلاعات دوربین و اینگونه اطلاعات است که اهمیت چندانی ندارند.

save for web

 

جدول رنگ در پنجره Save for Web

این بخش برای فرمت های Gif و PNG8 فعال میشود. در این فرمت ها, شما میتوانید تعداد رنگهای بکار رفته در تصویر را دستکاری کنید و تا حداکثر ۲۵۶ رنگ داشته باشید. به دلیل وجود این تعداد طیف رنگ کم, در تصاویر دارای gradient (طیف رنگ از کمرنگ به پرنگ و یا از رنگی به رنگ دیگر)  ظاهری پلکانی از رنگها بوجود می آید.

هرچه تعداد رنگهای بکار رفته در تصاویر کمتر باشد حجم فایل تصویر کمتر خواهد بود. تعداد رنگ در فرمتهای GIF و PNG8 را میتوان در بخش انتخاب فرمت تصاویر و لیست کشویی Color تعیین نمود.

در این قسمت نیز منویی وجود دارد که توسط آن می توانید رنگ ها را انتخاب، اضافه، حذف، قفل یا آزاد نمایید. می توانید رنگ ها را به گونه های مختلفی دسته بندی نمایید یا جدول های رنگی مختلف را بارگذاری نموده و یا جدول های خود را ذخیره کنید. از آنجایی که این منو زیاد به کار ما نمی آید به همین توضیحات بسنده می کنیم و به سراغ قسمت بعد می رویم که مربوط به سایز عکس ها است.

 

Save for Web

 

اندازه تصاویر در پنجره Save for Web

بخش بعدی این فرم مربوط به تعیین سایز(طول و عرض) تصویر است. میتوان این مقدار را براساس pixel یا براساس درصد تعیین کنیم و با کلیک بر روی علامت زنجیر کنار طول و عرض میتوانید مقادیر این دو را بهم وابسته و یا هرکدام را به تنهایی تغییر دهید.

در اینجا نیز یک منوی کشویی با نام کیفیت وجود دارد که با آن می توانیم نوع کیفیت را مشخص کنیم. خب حالا باید یک مسئله دیگر را روشن نماییم. فرض کنید که می خواهید یک عکس ۴۰۰×۶۰۰ پیکسل را تغییر سایز داده و و به یک عکس ۵۰۰×۷۰۰ تبدیل کنید. خب برای افزایش اندازه، تعداد پیکسل ها باید افزایش یابد. حالا از خودتان بپرسید که این پیکسل های اضافی در مورد افزایش سایز از کجا می آیند؟ برای این کار, فتوشاپ از درون افزایی (Interpolation) استفاده می کند و توسط آن، پیکسل هایی جدید را به تصاویر می افزاید. بدین منظور فتوشاپ یکی از ۵ روش زیر استفاده می کند:

 

Save for Web

 

Nearest Neighbor

این روش در مقایسه با دیگر روش ها، سریع تر اما با دقت کمتر است. در این روش, پیکسل ها در یک تصویر تکرار می شوند. برای تصاویری مناسب است که لبه های آنها صاف نیست و ما می خواهیم بعد از تغییر سایز، تصویر لبه های دندانه دندانه و حالت پلکانی خود را حفظ کند. ذکر این نکته ضروری است که بگوییم اگر شما از ابزار های دیگری مثل distort  یا scale یا دستکاری های دیگری بر روی عکس استفاده می کنید این روش در مورد آنها نیز صدق خواهد کرد. مزیت استفاده از این روش در بزرگ کردنِ تصاویر ، این است که رنگ و نورِ پیکسل ها ، هیچ تغییری نمی کنند . حتی امکان دارد در نقطه ای از تصویر ، یک پیکسل ، تبدیل به هشت پیکسل شود و از کنار هم قرار گرفتن این هشت پیکسل یک پیکسلِ بزرگتر ایجاد شود که از لحاظ رنگ و نور درست مانند پیکسلِ اولیه می باشد .

 

Bilinear

این روش، پیکسل های جدید را با میانگین گرفتن رنگ و نور چهار پیکسل مجاور پیکسل اضافه شده، بدست می آورد. در نتیجه, تصویری بدست می آید که بسیار نرم تر از تصویر ایجاد شده با روش قبل است.

 

 

Bicubic

این روش از قدیمی ترین روش های درون افزایی تصویر در نرم افزارهای ویرایش تصاویر است می باشد و غالبا بهترین نتیجه را ایجاد می کند. اما از آنجایی که برای بدست آوردن اطلاعات یک پیکسل، محاسبات زیادی را انجام می دهد نسبت به سایر روش ها کمی کندتر است. در این روش، برای تعیینِ رنگ و نورِ پیکسلِ اضافه شده، رنگ و نورِ ۱۶ پیکسل مجاور بررسی می شود  و آنگاه رنگ و نورِ پیکسلِ اضافه شده را مشخص می کند و در عمل, این کار را برای تمامِ پیکسل های اضافه شده انجام می دهد و به همین دلیل است که تصویری که با این روش ، بزرگتر می شود دارای کیفیتِ بهتری است زیرا با دقتِ بیشتری ، بزرگتر می شود.

 

Bicubic Smoother

یک روش خوب و جدید برای بزرگ کردن تصاویر در Save for Web که بر مبنای Bicubic interpolation طراحی شده  است و برای ایجاد تصاویری با نتایجی صافتر و نرمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

Bicubic Sharper

این الگوریتم نیز بر مبنای Bicubic interpolation عمل می کند. تفاوت آن با روش بالا در Save for Web در این است که لبه های تصاویر را تیز تر کرده و در نتیجه لبه ها واضح تر خواهند بود.

 

ادامه توضیحات این آموزش را در پست بعدی Save for Web دنبال کنید .

عنوان: Learn Photoshop - Option Save for Web
عنوان فارسی: آموزش فتوشاپ - گزینه Save for Web (قسمت دوم)
بروزرسانی: ۸ دی ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

در صورت خرابی لینک دانلود، در کامنت‌ها گزارش دهید، توسط تیم پشتیبانی ما سریعاً لینک دانلود جدیدترین نسخه قرار میگیرد
  • امتیاز دهید:
    1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 بار امتیازدهی شده, میانگین: 5٫00 از 5)
    Loading...
تبلیغات
اشتراک گذاری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

آگاهی از
avatar
wpDiscuz